Vodopády Iguazú a sucho v roce 2020

Vodopády Iguazú jsou jedním ze sedmi největších přírodních divů světa. Nacházejí se 50 kilometrů od společné hranice mezi Paraguayí, Argentinou a Brazílií a je možné je navštívit buď z Brazilské anebo z Argentinské strany. 

Pokud se rozhodnete pro brazilskou stranu, čeká Vás krásná asi kilometrová procházka kdy se vodopády před Vámi postupně rozevírají. V první chvíli máte pocit, že se jedná o úplně normální vodopád, ale jak postupujete dál a dál, objevují se další a další až nakonec okolo Vás zuří voda ze všech stran a vy nevíte, kam se dívat dřív. Jen málokterá podívaná je tak dechberoucí jako vodopády Iguazú.

Vodopády jsou napájeny z řek Iguazú a Paraná a běžně jimi protéká 1,5 miliónů litrů vody za vteřinu. Bohužel, v roce 2020 se k pandemii koronaviru COVID-19 přidala ještě rozsáhlá sucha, která postihla obě dvě řeky. A tak místo 1,5 milionu litrů, na konci března 2020 se jednalo pouze o 280 tisíc litrů vody, což je necelá pětina původního objemu. 

Odborníci z Národního parku Iguazú se vyjádřili ve smyslu, že se jedná o přírodní jev, který se opakuje každých 10 až 15 let. Poslední sucha postihla vodopády v roce 2006, kdy průtok vody klesl na 122 tisíc litrů za sekundu (tedy asi 8% obvyklého objemu). A historicky nejnižší průtok byl v roce 1978 s 120 tisíci litry. Meteorologové odhadují, že letošní rok by mohl překonat i tento rekord, protože se zdá, že výraznější deště nemají přijít až do konce května či začátku června.

Sucho kromě samotných vodopádů, ovlivňuje i obyvatele v blízkých městech a usedlostech. V Argentině, v oblasti Misiones, je největším problémem pitná voda a voda potřebná k normálnímu dennímu fungování. Paraguay má problémy především kvůli nedostatečně vysoké hladině vody v řece Iguazú, která je hlavní obchodní tepnou a poškozuje tak především ekonomii.

Kromě sucha, se na ekonomii měst Foz Iguacu (v Brazílii) a Puerto Iguazú (v Argentině) podepisuje i pandemie koronaviru COVID-19. Během normálního návštěvního dne vodopády navštíví 4 500 lidí, o Velikonocích toto číslo vystoupá až na 11 000 za den. Až 80% lidí z těchto dvou měst žije z turismu a aktivit s ním spojených a většina z nich se obává, že pokud se současná situace brzy nezlepší, už tak velice tenké úspory jim nevystačí ani na základní přežití.

Autor textu: Aneta Toboříková LinkedIn: zde


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit