Víte, co jsou superpotraviny a jak prospívají zdraví?

Víte, co jsou superpotraviny a jak prospívají zdraví?

O superpotravinách se v posledních letech hodně hovoří v souvislosti se zdravou výživou či životním stylem. Obecně se předpokládá, že se jedná o potraviny, které mají jednoduše blahodárný vliv na lidský organismus, Které potraviny do této skupiny patří, jaký efekt jejich konzumace na zdraví člověka má a čím jsou charakteristické ovšem vlastně ze samotného názvu nevyplývá. Pojďme se tedy podívat, o co vlastně jde.

Charakteristika superpotravin

Pojem superpotravina se objevil relativně nedávno a byl zaveden především proto, aby bylo možné vyčlenit z celého spektra zdravých potravin ty, které obsahují větší množství tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, zdravé tuky, proteiny, ale také vlákniny apod. Konzumace superpotravin v přirozené podobě nebo jako výtažků ve formě potravinových doplňků je doporučována především k posílení imunity, detoxikaci nebo podpoře metabolismu směřující k odbourání rizikových zdravotních faktorů. Přestože není přesně definováno, co vlastní pojem znamená, shodují se různé zdroje především na synergii účinných látek, takže každá superpotravina by vlastně měla být schopna pokrýt velkou část potřebné denní dávky několika typů živin pro správné fungování organismu a dostatek energie.

Co patří mezi superpotraviny

Sestavit seznam všech superpotravin je poměrně náročný úkol, jelikož nejenže je poměrně dlouhý, ale zároveň se také neustále rozšiřuje. Mezi superpotraviny, které lze dopěstovat přímo u nás patří některé druhy zeleniny, jako jsou česnek (působí jako přírodní antibiotikum) nebo řepa (s vysokým obsahem vitamínů a minerálů různých skupin, a pak ovoce bohaté na antioxidanty, jako jsou borůvky. Řada superpotravin je ovšem exotického původu, což je dáno prostředím, v němž přirozeně rostou nebo jsou pěstovány. Mezi exotické superpotraviny se řadí především ovoce (kiwi, mango, avokádo, a ještě mnoho dalších) a pak také ořechy a semínka s vysokým obsahem zdravých tuků a vlákniny, či mořské plody a řasy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit