Vědci tvrdí, že možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu.

Lékaři možná brzy získají nový způsob léčby cukrovky 2. typu, kterou jen v ČR trpí tisíce lidí.

Vědci ve studii, která byla publikovaná koncem března v Nature Biomedical Engineering použila speciální typ ultrazvuku zvaný periferní fokusovaná ultrazvuková stimulace (pFUS) a zaměřila jej na játra testovaných osob, aby zjistila, zda sníží hladinu cukru v krvi. Léčba fungovala u tří druhů zvířat a nevyžadovala další pilulky na předpis.

V současné době bohužel existuje jen velmi málo léků, které snižují hladinu inzulinu, uvedl v prohlášení Raimund Herzog, endokrinolog z Yaleovy univerzity, který na studii pracoval. To by představovalo vzrušující a zcela nový doplněk k současným možnostem léčby pro naše pacienty.

Projekt vedl tým společnosti GE Research a podíleli se na něm výzkumníci z několika univerzit. Jeden z biomedicínských inženýrů společnosti GE uvedl, že na obzoru jsou zkoušky proveditelnosti na lidech.

V těchto preklinických studiích jsme prokázali, že ultrazvuk lze použít k prevenci nebo zvrácení diabetu, uvedl Christopher Puleo v tiskovém prohlášení společnosti.

Pokud se tato technologie dostane na trh, naplní naléhavou potřebu. Ceny inzulínu vystřelily do nebeských výšin a mnoho lidí stály život, když si již nemohli léky dovolit.

Nedávno jeden zákonodárce, který nesouhlasí s omezováním ceny inzulínu. Na Twitteru uvedl, že pacienti s diabetem by měli prostě zhubnout – přestože cukrovkou typu 2. často postihuje i lidi, kteří netrpí nadváhou. Což je jen další smutná ukázka stigmatizace obezity a šíření dezinformací.

Můžeme jen doufat, že se očekávaná alternativní léčba objeví co nejdříve.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit