Tipy na cestování od profesionálního cestovatele

Cestování je vždycky zábava! Plánování dopředu je nejlepší způsob, jak zajistit hladký průběh dovolené. Pokud cestujete do zahraničí poprvé, podívejte se na tyto užitečné tipy, které vám pomohou začít s dobrodružstvím.

 1. Zkontrolujte, zda je váš cestovní pas platný. Váš cestovní pas je dokument, který dokládá, že máte povolení ke vstupu do jakékoli země a k jejímu opuštění. Udržujte ho v dobrém stavu a vezměte si s sebou kopie všech víz, která můžete na cestách potřebovat.
 2. Než někam vyrazíte, sjednejte si cestovní pojištění. Měli byste již vědět, že je důležité uzavřít cestovní pojištění ještě před odjezdem na cestu, ale věděli jste, že je důležité nejen sjednat si správnou pojistku za správnou cenu, ale také si pojistku pečlivě přečíst? Nezapomeňte ani na již existující zdravotní potíže. I když jste s nimi nikdy neměli problém, mohou se na vás vztahovat i během cestování. Před nákupem si nechte vypracovat cenovou nabídku od několika různých společností a zjistěte, jak vysoké krytí budete potřebovat. Není nic horšího než onemocnět na dovolené.
 3. Zabalte si oblečení vhodné pro cestování a klimatické podmínky. V závislosti na místě, kam jedete, mohou být v průběhu roku různé teplotní extrémy. Zabalte si oblečení, které vás v chladnějších měsících zahřeje a v teplejších ochladí. Nezapomeňte si přibalit také vhodnou obuv. Zabalte si také pohodlnou obuv, ze které vás nebudou bolet nohy po dlouhých dnech chození.
 4. Vezměte si s sebou aplikace pro úsporu peněz. Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik peněz utratí za poplatky za datový roaming. Stáhněte si zdarma aplikaci Google Fi, abyste nemuseli platit přemrštěné poplatky za používání telefonu v zahraničí. K placení nákupů pak místo kreditních karet používejte Skype Credit.
 5. Kdykoli je to možné, používejte Wi-Fi. Když jste mimo domov, zvažte stažení aplikace WiFi Finder, která vám umožní snadno vyhledat veřejné hotspoty. Veřejná WiFi sice není stoprocentně bezpečná, ale stále je bezpečnější než krádež vašich osobních údajů na internetu. Navíc pokud se připojíte k otevřené síti, můžete stále používat své zařízení bez obav o využití dat.
 6. Zvažte pronájem auta místo letu letadlem. Pokud hledáte levnou alternativu k letenkám, zvažte jízdu autem. Pronájem auta vám dává flexibilitu a svobodu prozkoumat, kamkoli budete chtít. Ve většině případů je pronájem levnější než koupě letenky. Navíc ušetříte za parkování a letištní poplatky.
 7. Víte, co potřebujete udělat. Než se vydáte do jakékoli destinace, prozkoumejte její celní předpisy. Díky tomu budete mít jistotu, že neporušujete žádné zákony. Koneckonců poslední věc, kterou chcete, je skončit u soudu kvůli něčemu, o čem jste nevěděli, že je nezákonné.
 8. Připravte si cestovní doklady. Ať už odjíždíte z USA, Evropy, Austrálie nebo odjinud, při vstupu do cizí země budete pravděpodobně muset vyplnit nějaké dokumenty, například celní prohlášení. Tyto doklady mějte vždy připravené, zejména pokud překračujete hranice nebo vstupujete do oblastí s omezeným přístupem.
 9. Buďte flexibilní. I když jste si letenky koupili před několika týdny, někdy se plány změní. Když se to stane a vy se nemůžete akce zúčastnit, udělejte místo pro jiné. Dobrovolné zastoupení někoho jiného je skvělý způsob, jak si najít přátele a seznámit se s místními obyvateli.
 10. Vyhněte se podvodům. Podvodníci se často vydávají za policisty, hotelový personál a další osoby, které se snaží využít turisty. Nikdy nepředávejte citlivé informace (například čísla bankovních účtů), aniž byste si nejprve ověřili, s kým jednáte. Kromě toho se držte dál od každého, kdo se vám snaží něco prodat.
 11. Zůstaňte v bezpečí. Bezpečnost by měla být vždy prioritou. Než se někam vydáte, navštivte webové stránky Ministerstva zahraničí, kde najdete varování před cestováním. Je dobré se také seznámit s danou oblastí. Zkuste absolvovat kurz sebeobrany nebo se naučit základní dovednosti pro přežití.
 12. Mějte u sebe hotovost. Na většině míst nepřijímají plastové bankovky, takže zkuste mít u sebe pro jistotu trochu hotovosti navíc. Přístup k penězům znamená, že nebudete muset čekat na mezinárodní převody nebo na místní banky.
 13. Pečujte o své zuby. Ústa plná zkažených zubů mohou zničit dovolenou rychleji, než si myslíte. Než se vydáte na cestu, naplánujte si pravidelné návštěvy u zubaře. Měli byste si také pravidelně čistit zuby, abyste zabránili usazování plaku. Pokud se začnete cítit špatně, nečekejte až na datum odjezdu. Navštivte zubaře ihned.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit