Omezte své chutě na sladké pomocí těchto jednoduchých triků

Pokud patříte k lidem, kterým se zdá, že nemají dostatek cukru, nejste sami. Ve skutečnosti má většina lidí chuť na sladké, kterou se snaží udržet pod kontrolou. Existuje však několik jednoduchých triků, které můžete použít k tomu, abyste své chutě utlumili a dostali svou závislost na cukru pod kontrolu.

V tomto pčlánku se podělíme o 3 snadné triky, které vám pomohou zbavit se návyku na cukr nadobro. Prozkoumáme také důvody, proč vůbec toužíte po sladkém, a nabídneme pár tipů, jak prolomit koloběh závislosti. Takže pokud jste připraveni skoncovat se svou chutí na sladké, čtěte dál!

3 triky, jak omezit chuť na sladké.

Sejde z očí, sejde z mysli.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vyhnout přejídání sladkostí, je držet je mimo domov. Pokud si nekoupíte sušenky, dorty nebo jiné sladké pochutiny, nemůžete je jíst. Když jste v práci nebo ve škole, vyhněte se prodejním automatům a podnosům na dezerty v kavárně. A když jste venku, odolejte nutkání zastavit se v pekárně nebo zmrzlinářství.

Najděte zdravou náhradu.

Pokud máte silnou chuť na něco sladkého, zkuste to uspokojit zdravější alternativou. Například místo sladké tyčinky si dejte ovoce s jogurtovým dipem nebo hořkou čokoládou. Nebo si místo sody dejte slanou vodu se 100% ovocnou šťávou. Když najdete zdravější náhražky svých oblíbených sladkostí, můžete si stále užívat chutí, po kterých toužíte, bez veškerého cukru a kalorií.

Změňte své myšlení.

Dalším způsobem, jak omezit chuť na sladké, je změnit způsob, jakým o sladkém přemýšlíte. Místo toho, abyste je považovali za požitek, bez kterého nemůžete žít, zkuste na ně pohlížet spíše jako na „někdy“ jídlo. Tímto způsobem se nebudete cítit ochuzeni, když budete muset každou chvíli vynechávat dezert. A když si dopřejete něco sladkého, pomalu si to vychutnejte a vychutnejte si každé sousto!

Proč toužíte po sladkém?

Cukr je návykový.

Mnoho lidí je závislých na cukru, aniž by si to uvědomovali. Cukr způsobuje uvolňování dopaminu v mozku, což může vytvářet pocity potěšení a spokojenosti. V průběhu času se mozek vůči těmto dopaminovým špičkám znecitliví, což vede k touze po stále větším množství cukru.

Vaše tělo potřebuje cukr.

I když je pravda, že vaše tělo potřebuje cukr, příliš mnoho jídla může vést ke zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Když jíte potraviny s vysokým obsahem cukru, vaše hladina cukru v krvi stoupne a brzy poté se zhroutí. To může způsobit, že se budete cítit unavení a hladoví a budete mít chuť na více sladkých potravin, abyste znovu získali rychlou energii.

Jste zvyklí jíst sladkosti.

Pokud už delší dobu jíte hodně sladkých jídel, vaše chuťové buňky si na sladkou chuť zvykly. To může ztížit omezení sladkostí, protože se ve srovnání mohou zdát nevýrazné. Vaše chuťové buňky se však časem přizpůsobí, pokud jim dáte šanci!

Jak se zbavit závislosti na cukru.

Snižujte postupně.

Postupné snižování příjmu cukru je klíčem k tomu, abyste svou závislost na cukru definitivně nakopli. Začněte tím, že vynecháte slazené nápoje, jako je soda a ovocné šťávy, a nahradíte je vodou nebo neslazeným čajem. Poté omezte sladké občerstvení, jako jsou bonbóny, sušenky a koláče. Místo toho se rozhodněte pro zdravější svačiny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné krekry. Nakonec omezte množství cukru, které používáte v receptech nebo přidáváte do potravin. Postupem času vycvičíte své chuťové buňky, aby si vychutnaly méně sladkých jídel a nápojů.

Jezte více bílkovin a zdravých tuků.

Bílkoviny a zdravé tuky pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi, což může minimalizovat chuť na cukr. Mezi dobré zdroje bílkovin patří libové maso, ryby, tofu, fazole, čočka, vejce a ořechy. Mezi zdravé tuky patří olivový olej, avokádo, kokosový olej a ořechová másla. Zahrňte tyto živiny do každého jídla přidáním jídla bohatého na bílkoviny do každého jídla nebo svačiny. Například: spárujte jablko s arašídovým máslem, jíst vejce natvrdo jako svačinu, přidejte grilované kuře do salátu; mít k večeři lososa, atd.

Vyhněte se slazeným nápojům.

Slazené nápoje jsou jedním z hlavních zdrojů přidaného cukru v naší stravě, a často se maskují jako „zdravé“ možnosti. Ovocné šťávy se mohou zdát jako zdravá volba, protože obsahují vitamíny a minerály; obsahují však také vysoké množství přírodních cukrů (a někdy i přidaných cukrů). Podobně „sportovní nápoje“ nebo „energetické nápoje“ jsou nabité cukrem a měli byste se jim vyhnout, pokud se snažíte zbavit své závislosti na cukru. Držte se vody nebo neslazeného čaje, vaše tělo vám poděkuje!

Pokud se snažíte omezit chuť na sladké, nebojte se, nejste sami. Cukr je návykový a chutě je těžké odolat. Ale s trochou snahy je možné se zbavit cukrového návyku.

Vyzkoušejte tyto tři jednoduché triky: držte sladkosti z dohledu, najděte si zdravou náhradu a změňte své myšlení. S trochou vůle můžete vytrénovat své chuťové buňky, aby si vychutnaly zdravější jídla.

Proč toužíš po sladkém? Odpověď vás možná překvapí. Cukr je návykový a vaše tělo cukr potřebuje. Možná jste také zvyklí jíst pravidelně sladkosti. Ať už je důvod jakýkoli, je důležité pochopit, proč toužíte po cukru, abyste mohli tyto chutě lépe ovládat.

Pokud jste připraveni zbavit se své závislosti na cukru, existuje několik věcí, které můžete udělat. Postupné snižování příjmu je často nejúspěšnější přístup. Jíst více bílkovin a zdravých tuků může také pomoci minimalizovat chutě. A nakonec se vyhněte slazeným nápojům, vše jen zhorší!

Takže tady to máte – několik jednoduchých tipů, které vám pomohou omezit chuť na sladké. Jen si pamatujte: udělejte to krok za krokem a nebuďte na sebe příliš tvrdí, pokud občas uklouznete. S trochou snahy můžete návyk na cukr nadobro skoncovat!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit