O čem diskutovat s technickým nadšencem? Tesla, Space X a Elon Musk

V poslední době se ve společnosti hodně objevuje téma elektroaut a ekologických způsobů dopravy. Již v roce 2003 se skupina amerických inženýrů (Martin Eberhard, Marc Tarpenning a další) chtěla lidem dokázat, že auta na elektrický pohon dokáží výkoností překonat více používané spalovací motory. Firma pojmenovaná po fyzikovi Nikolovi Teslovi – ‘Tesla Motors’, která sídlí v Kalifornii v San Carlos, se krátce po jejím založení rozrostla o nové členy například Elona Muska, JB Straubela a Iana Wrighta.

V roce 2008 Tesla Motors (od roku 2017 Tesla Inc.) představila například elektrické závodní auto Tesla Roadster a nedlouho potom i první zcela elektrický osobní automobil – Model S, který se hned dostal na přední příčky trhu. Po úspěchu na trhu, automobilka v roce 2015 uvedla do prodeje SUV Model X a levnější model Model 3.

Tesla nevyrábí pouze elektromobily, ale vytváří i spousty dalších produktů, které se by se v průběhu pár let dali použít jako náhrada za výrobky znečišťující životní prostředí. Za účelem vytvoření zcela energeticky udržitelného ekosystému, Tesla vyrábí například ‘Powerwall’, ‘Powerpack’ a ‘Solar Roof’, které slouží k domácímu užití. Bohužel v České republice je zatím otevřena jedna prodejna Tesly, a to blízko Prahy. Tesla Inc. v dnešní době vyrábí přes 2 000 vozů týdně.

Dalším, dosti probíraným tématem v této oblasti je projekt SpaceX. ‘Space Exploration Technologies Corporation’ byla roku 2002 založena Elonem Muskem je jediná soukromá firma schopná z nižší orbity dostat vesmírnou loď zpět na zem. Což se firmě povedlo poprvé v roce 2010 a v roce 2012 se jejich ‘Dragon Spacecraft’ stalo první komerční vesmírnou lodí za účelem doručit náklad na vesmírnou stanici.

S jménem SpaceX se Vám jistě vybaví kolonizování Marsu. Musk v rozhovoru roku 2011 uvedl, že doufá, že se firmě SpaceX podaří dopravit lidi na povrch Marsu. Dle výzkumů, které rok předtím provedl, dokázal, že kolonizace čtvrté planety od Slunce je možné. Meziplanetární dopravní systém také ‘Mars Colonial Transporter’ se zabývá vývojem raketových motorů a vesmírných lodí, schopných přepravovat lidi ze Země na Mars. V březnu 2014 Gwynne Shotwell uvedla, že jakmile uskuteční let s posádkou na palubě lodi Dragon 2 a let Falcon Heavy, tak se inženýrský tým zaměří na vývoj technologií nutných k dopravě na Mars.

Vše výše spojuje jedna osoba, a to Elon Musk. Od narození roku 1971 v Jihoafrické republice se postupně vypracoval na úspěšného ředitele a zakladatele SpaceX, předsedu Tesla Inc. a SolarCity, a spoluvlastníka PayPal. Je uznávaný na poli internetu, ať už jako muž, co řídí velké světové firmy nebo jako někdo, kdo přispěl 1 000 000 na výsadbu stromů a pomáhá chudý lidem v nouzi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit