Nuda, ticho a jejich skrytá pozitiva

Dvě na pohled zcela obyčejné věci. Jsou tu s námi pořád, můžeme jich kdykoliv dosáhnout. Tak proč nám tedy tak úzkostně chybí? V dnešní době pro tyto věci není místa, jsou všem jen na obtíž, přitom hrají významnou roli v našem rozvoji.

Proč jsou důležité?

Lidé se dnes odnaučili žít s tichem a vlastními myšlenkami. Musí neustále něco dělat. Nejlépe to, co je baví a u čeho nemusí přemýšlet. Bojí se samoty a vlastních myšlenek.

Jedná se přitom o dvě základní věci, které zkrátka do našeho života patří a vždy patřit budou. Nuda a ticho nám poskytují dostatečný prostor k seberealizaci. Umožňují nám vytvořit si prostor sami pro sebe, a to i pro naše myšlenky.

Skrze ticho se učíme, jak být sám sebou. Hledáme své já v našich vlastních úvahách. Velmi nám to prospívá, rozvíjí to duševní funkce a pomáhá to s vyrovnaným postojem k životu.

Jak tedy ticha a nudy dosáhnout nebo alespoň jejich účinků?

  1. Meditace

To asi nikoho nepřekvapí. Jedná se o velmi efektivně strávený čas sám se sebou, svou myslí a tělem. Díky meditaci se učíte uvědomění vlastního těla, kontrolujete svůj dech. Následně se dostanete do stavu, kdy jste zcela sami a se svými myšlenkami.

Jako meditace také může sloužit velmi účinné dechové cvičení Wima Hofa. K němuž lze připočíst další pozitivum, a to konkrétně posílení vlastního těla a pochopení procesu okysličování těla.

  1. Výhled s kávou

Znáte to, je léto a máte zrovna volno. Můžete si vstávat, kdy se vám zachce. Vstanete a uděláte si pořádný šálek kafe, jako vzpruhu na den. Posadíte se ven a popíjíte si kávu, zároveň sledujete, jak se svět líně a pomalu probouzí.

Prakticky je to snad nejvíce uklidňující moment za den. Využijte ho, začněte bloumat ve své mysli. Napadnou vás zcela nevídané myšlenky, pakliže pracujete jako jeden z kreativců, o to lépe.

Vědomě své tělo nastavíte na daný den. Budete pak vyrovnaní, a budete vše brát s klidem. Doporučujeme všemi deseti.

  1. Meditace s jídlem

Jídlo je pro lidi jedna z nejoblíbenějších aktivit. Není se čemu divit. Doplníte potřebné kalorie, nasytíte chuťové buňky a zvednete si náladu. Proto je jídlo taková naše malá vnitřní meditace.

V Tibetu se dokonce vyučuje meditace s jídlem. Ve zkratce se jedná o podobný princip, jako s kávou. Uděláte si svůj neoblíbenější pokrm a vyrazíte s ním někam, kde je vám dobře. Kam, to už záleží jen na vás. Může se jednat třeba o terasu na zahradě, lavička v lese nebo sezení u okna, kde lze vidět nejkrásnější scenérie.

Jídlo si poté náležitě vychutnáváte, dáváte si s ním na čas, a aniž byste si všimli, tak u toho meditujete. Není to krása? Zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Přejeme vám, ať si vychutnáte každý nudný moment, který prožijete v tichu bez zbytečných vyrušení, kterých je v době digitální éry až moc. Dbejte tedy na to, ať si vždy během dne najdete aspoň jeden okamžik, kdy budete moct být pouze se svými myšlenkami. A nebojte se jich, vyjadřují vaši pravou podstatu.

Autor textu: Jakub František Koudar


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit