Kreativita a její maximalizování

V dnešní době, kdy díky moderním technologiím máme navíc spoustu práce, která vyžaduje kreativitu. Je to schopnost neustále vymýšlet nové nápady, být originální a hlavně neupadnout do stereotypu. Ano, to vše je kreativita. A jak ji nakopnout? To si povíme dnes.

Co to je kreativita a k čemu je?

Kreativita je souhrn všech inovačních postupů, kterých lze využít při tvorbě nových věcí nebo produktů. Můžeme k ní přidružit celou řadu věcí, ať už se jedná o nápaditost, originalitu či snad schopnost být inovativní.

Prostředí kde lze tento obor schopností využít je celá řada. Může se jednat o samotnou práci kreativců, jako třeba copywriting, vytváření obsahu sociálních sítí a další podobné sféry. To jsou přímé obory, kde je kreativita požadována, a bez ní to nejde.

Ovšem této schopnosti lze využít i v každodenním životě. Zejména pokud máte děti, tak víte, že kreativita je velmi vítána. Děti milují, když je každý den jiný. Vy se naučíte originálním nápadům, což budete poté moci aplikovat i v práci, a to se může jednat o jakýkoliv obor. Všude je to aspoň z části vítáno.

A jak dosáhnout této schopnosti?

Je vícero možností, u rozvíjení kreativita platí, že nahodilé možnosti vždy vítězí. Čím více se vyhýbáte stereotypu, tím více budete kreativní. Pojďme si tedy říci, jak toho docílit!

  • Nové podněty

Ano, neustálé přidávání nových podnětů je velmi produktivní. Obzvláště pokud máte povolání kreativce. Rozhodně byste neměli zapadnout do stereotypu všedního dne.

K těmto podnětům můžeme řadit setkávání se s novými lidmi, respektive seznamování se. A proč je to tak super? Protože během toho vystoupíte z komfortní zóny, což automaticky rozšiřuje obzory. Zkrátka a jednoduše. Vyrazte ven, začněte se socializovat, vyhledávat lidský kontakt, koneckonců to je naše poslání.

Může se ale jednat i nové místo, scenérie. Sami víte, že práce na tom stejném místě je nuda. Nudný stereotyp! Najděte si nová místa, pokud máte home office, je to o to lepší. Můžete jeden den pracovat z obýváku, druhý den z terasy při svitu odpoledního sluníčka. A to chceš!

  • Prosím o odpojení

Samozřejmě pokud musíte pracovat přes internet, bude to trošku oříšek. Avšak pokud třeba píšete články, můžete si je přece psát do deníku nebo na papír. Trochu si procvičíte ruku. Bude to pro vás nový podnět – nezvyk.

Proces, kdy se během dne ani jednou nepřipojíte, stojí za to. Zkuste to. Váš mozek, který je navyklý na dopamin z internetu, se seřídí na optimální hodnotu. To vám přinese nevídané účinky. Navíc si díky tomu budete více všímat přírody, strávíte čas sami se sebou. Srovnáte si myšlenky a priority, což ohromně pomáhá při tvůrčích procesech.

  • Narušte zvyk

Otřepané, známé, a přece to neděláte. Narušit zvyk a rutinu je jedním z nejjednodušších nástrojů, které lze pro povzbuzení kreativity použít. Využijte toho.

Stačí, abyste šli do práce jinou cestou. Jeli jinou linkou nebo si dali na jiném místě kafe. Zdá se to tak banální, ale mozek, který si velmi rád zvyká na stále stejné podněty, to nerozdýchá. Nebude to chápat, proto začne vyvíjet novou aktivitu. Začnete přemýšlet o jiných věcech, přijdou nové a originální nápady.

  • Brainstorming, mind mapping a mnoho dalších pomůcek

Znáte to, v práci jsou brainstormingy na denním pořádku. Vždy toho můžete využít, protože uslyšíte milióny různých nápadů, které jen stačí rozvinout. Inspirujte se!

Mind mapping. Efektivní metoda, která je používána zejména studenty, popřípadě policií ve filmech. Nedejte se však zmást, zkuste si svůj nápad zpracovat tímto způsobem. Nejenže si jej dokonale zmapujete a uvidíte slabší místa, ale také skrze to pochopíte váš tvůrčí proces.

Autor textu: Jakub František Koudar


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit