Jak si vypěstovat vlastní avokádo

Pokud milujete avokádo, pak byste určitě měli zvážit pěstování vlastního! Nejen, že je to zábavný a obohacující zážitek, ale také si užijete řadu výhod.

Pro začátek, pěstování vlastního avokáda znamená, že budete mít nikdy nekončící zásobu čerstvého, lahodného ovoce. Budete také moci ušetřit peníze, protože avokáda z obchodu mohou být docela drahá. A konečně je to skvělý způsob, jak se dostat ven a trochu si zacvičit.

Jak tedy postupovat při pěstování vlastního avokáda? Čtěte dál a dozvíte se to!

Proč byste si měli pěstovat vlastní avokádo.

Výhody pěstování vlastního avokáda.

Pěstování vlastního avokáda má mnoho výhod. Avokádo je výživné ovoce, které je plné vitamínů a minerálů, takže je skvělým doplňkem každé diety. Jsou také relativně snadno pěstovatelné a lze je pěstovat v různých klimatických podmínkách. Domácí avokádo vám navíc může z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze, protože jejich nákup v obchodě může být drahý.

Jak vypěstovat vlastní avokádo.

Avokádo lze vypěstovat ze semínka nebo z koupeného stromu. Pokud pěstujete ze semen, je nejlepší je zasadit do květináče naplněného dobře propustnou půdní směsí. Semeno pravidelně zalévejte a umístěte je na slunné místo uvnitř, dokud nevyklíčí. Jakmile semínko vyklíčí, přesaďte ho venku na slunné místo ve vaší zahradě. Pokud kupujete strom, ujistěte se, že je vhodný pro klima, ve kterém žijete. Zasaďte strom do dobře propustné půdy a pravidelně zalévejte.

Různé druhy avokáda, které můžete pěstovat.

Avokádo se zelenou slupkou.

Nejběžnější typ avokáda, tento druh najdete v místním obchodě s potravinami. Má zelenou slupku a krémovou texturu.

Avokádo s černou slupkou.

Tento druh avokáda pochází z Jižní Ameriky a má sladší chuť než zelená odrůda. Slupka je tenká a černá a dužina má tmavě fialovou barvu.

Avokádo s bílou slupkou.

Tato vzácná odrůda avokáda se vyskytuje pouze na Havaji. Má bílou dužinu a jemnou chuť. Slupka je tenká a hladká, takže se snadno loupe.

Jak pečovat o rostliny avokáda.

Hnojení rostlin avokáda.

Rostliny avokáda jsou těžké krmítka a vyžadují hodně hnojiv, aby produkovaly dobrou úrodu. Nejlepší doba pro hnojení je na jaře, před začátkem nového růstu. Pro prvních několik aplikací použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku, poté přejděte na vyvážené hnojivo, jakmile se začnou tvořit plody. Během vegetačního období aplikujte hnojivo každé dva týdny.

Zalévání rostlin avokáda.

Rostliny avokáda potřebují během vegetačního období pravidelnou zálivku. Množství vody se bude lišit v závislosti na počasí a typu půdy, kterou máte. Obecně platí, že byste měli rostliny jednou nebo dvakrát týdně zalévat hluboko. Před opětovným zaléváním nechte horní centimetr půdy vyschnout. Během horkého a suchého počasí možná budete muset zalévat častěji.

Stříhání rostlin avokáda.

Prořezávání není u většiny odrůd avokáda nutné, ale může pomoci podpořit lepší produkci ovoce a předejít problémům s chorobami. Pokud se rozhodnete své rostliny prořezat, udělejte to koncem zimy nebo brzy na jaře, než začne nový růst.

Závěr

Pokud hledáte lahodné a zdravé ovoce, které byste přidali do svého jídelníčku, nehledejte nic jiného než avokádo. Vypěstovat si vlastní avokádo doma je snadné a přináší mnoho výhod. Nejen, že ušetříte peníze, ale také budete mít naprostou kontrolu nad kvalitou svého ovoce. A se třemi různými druhy avokáda, ze kterých si můžete vybrat, můžete najít to dokonalé, které bude vyhovovat vaší chuti.

Abyste se o své rostliny avokáda starali, nezapomeňte je pravidelně hnojit a hluboce zalévat. Prořezávání je také důležité, aby vaše rostliny zůstaly zdravé a produktivní. S trochou lásky a pozornosti si můžete vychutnat čerstvé avokádo přímo z vašeho dvorku!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit