Jak se zbavit mravenců?

Mravenec je v pohádkách ukazován většinou jako šikovné, pracovité a docela chytré zvířátko, zkrátka kladná postava. Ovšem v reálném světě se jedná o jednoho z největších nepřátel každého zahradníka. Mravenci dokáží udělat skutečně velkou neplechu.

  • Ničí úrodu
  • Likvidují chodníky
  • Jsou otravní

Jejich eliminace by tak měla být vaším hlavním cílem. V opačném případě se stanete pouze nečinnými pozorovateli zkázy vašeho zeleného plácku.

Mraveniště nelikvidovat

Když na svém pozemku zpozorujete mravence, měli byste se okamžitě přepnout do ostražitého módu. Je celkem jedno, že narazíte jen na malou skupinku. Tyto malé potvůrky jsou velice družné a o samotě příliš nemigrují. Dá se tedy očekávat, že malý oddíl bude předvojem něčeho většího.

V takovém případě je dobré je chvíli pozorovat a možná se vám tak podaří najít jejich obydlí. Mraveniště samotné však nijak neničte. Rozkopáním ničeho nedocílíte. Jeho obyvatelé se prostě jen přeskupí a postaví si svůj nový domov někde, kde už je bude obtížnější najít. Na likvidaci těchto škůdců musíte jít od lesa.

Moderní přípravky

Ideální je použít k vyhubení mravenců chemické látky. Ty jsou ve specializovaných obchodech volně k dostání.

Moderní preparáty mají tu výhodu, že škodí pouze danému typu hmyzu, v tomto případě mravencům, a nedělají neplechu někde jinde. Nemusíte se tak obávat, že by vám po postřiku strategických míst začaly vadnout růže nebo se otrávila kočka. Tyto přípravky jsou stoprocentně bezpečné.

Rady zkušených zahrádkářů

V případě, že nemáte k chemickým látkám z obchodu přílišnou důvěru nebo prostě nechcete moc utrácet, můžete vyzkoušet i některé finty zkušených zahrádkářů. Jsou většinou mnohem levnější a fungují stejně dobře.

Je ověřené, že rozsypat sůl, skořici nebo pálivou papriku v blízkém okolí mraveniště funguje skvěle. Mravenci nemají tato koření příliš v lásce a než by se s nimi museli potýkat, prostě se přestěhují jinam. Ideálně mimo vaši zahradu.

Dobré je také zasadit nějaký druh aromatických bylin typu bazalka nebo tymián. Co voní nám, mravence vyloženě odpuzuje. Použít se ale dají tyto bylinky i v sušené formě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit