Jak poznat kousnutí od blechy a jak to řešit

Blechy jsou malý hmyz, který způsobuje podráždění lidí a zvířat, zejména psů. Blechy mohou přenášet nemoci, které mohou postihnout lidi i domácí zvířata. Blechy se vyskytují již od starověku a poprvé je popsal Aristoteles v roce 400 př. n. l., který je nazval „pulicidæ“. Existují dva druhy blech: dospělé samičky blech (Ctenocephalides) a dospělí samci blech (Pulex). Dospělci i larvy žijí v prostředí a živí se krví. Dospělé samičky blech kladou vajíčka do vlasových folikulů svého hostitele. Z těchto vajíček se pak líhnou larvy, které se živí krví hostitele.
Příznaky blešího kousnutí se liší podle místa výskytu. Když je pes pokousán, nemusí se u něj projevit žádné příznaky. Pokud je však kousnut člověk, mohou příznaky zahrnovat svědění, zarudnutí, otok a někdy i horečku. V závažných případech může být místo kousnutí bolestivé a infikované.
Psi jsou často hlavními hostiteli blech. Blechy však mohou dostat i kočky. Chcete-li blechám předcházet, udržujte u svého domácího mazlíčka čistotu a nepořádek. Odstraňte všechny předměty, které by mohly být útočištěm blech, jako jsou podestýlky, hračky, koberce atd. Pravidelně myjte svého mazlíčka pomocí hřebenu proti blechám. Pokud máte podezření, že vaše zvíře má blechy, měli byste používat přípravky obsahující permethrin. Permethrin zabíjí blechy a klíšťata při kontaktu.
Nejlepším způsobem léčby napadení blechami je prevence. Používejte obojek proti blechám a denně aplikujte na svého domácího mazlíčka insekticidy. Váš veterinární lékař vám může doporučit vhodné přípravky podle věku, plemene a velikosti vašeho zvířete.
- Blechy jsou drobný hmyz, který se živí krví zvířat. Existuje mnoho druhů blech, které se liší velikostí a barvou. Většina blech má tvrdý vnější obal zvaný kutikula. Pokud si všimnete červených boulí kolem krku svého psa, jedná se ve skutečnosti o bleší kousnutí. Nejsou nebezpečné a nevyžadují lékařskou pomoc. Pokud si však všimnete jiných příznaků, jako je svědění, otok nebo krvácení, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
- Existuje několik různých typů bleších kousnutí. Typické bleší kousnutí vypadá podobně jako kousnutí komárem. Na kůži si můžete všimnout malých kulatých znamének, která svědí a způsobují pálení. Tyto blechy se označují jako papuly. Papuly se objevují v místě, kde vás blecha kousla. Jsou malé a mohou snadno zůstat bez povšimnutí.
- Kousnutí blechou se může zanítit, pokud se neléčí. Infekce způsobené bleším kousnutím mohou vést k abscesům, vyrážkám a dokonce i k jizvení. Po kousnutí blechou byste se měli o své zvíře vždy postarat. Místo důkladně omyjte vodou a mýdlem a použijte krémy proti svědění. Kousnutí si nevybírejte, protože by mohlo dojít k dalšímu rozšíření infekce.
- Pokud máte podezření, že váš pes trpí bleší alergickou dermatitidou (FAD), měli byste se poradit s veterinárním lékařem. FAD je způsobena alergeny ve slinách blech. Veterinář může vašeho psa vyšetřit a určit, zda trpí FAD. Poté vám poradí, jaké kroky je třeba podniknout k léčbě tohoto onemocnění.