Jak káva ovlivňuje lidské zdraví

Teplé nápoje jsou mezi tuzemskou populací velmi oblíbené a v dnešní době je možné si dopřávat různé druhy, jež pocházejí z celého světa. I přesto však vedle klasického čaje zůstává káva. Kávu pijete převážná většina populace pravidelně jako základní životabudič, a to nejen pro energetické účinky kofeinu, ale také pro její kulturní a společenský statut. Její konzumace má na lidský organismus specifický účinek, který může být pozitivní i negativní.

Pozitivní účinky kávy

Kromě kofeinu obsahuje káva také řadu dalších účinných složek, které mají velmi dobré účinky na lidské zdraví. Samotný kofein je především energetickým zdrojem, který v optimálních dávkách pomáhá nastartovat metabolické procesy, dodá tělu rychle energii, a tím podporuje soustředění a funkce mozku i nervového systému. Káva tak působí jako stimulant, jejíž pravidelné pití může snižovat riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění. Kromě kofeinu káva obsahuje také antioxidanty, vitamíny skupiny B a minerály, které jsou důležité pro správné fungování organismu. Konzumace kávy tak prospívá především v případě, že:

  • se potřebujete soustředit nebo rychle doplnit energii
  • chcete zhubnout (kofein zrychluje metabolismus a odbourává tuky)
  • zlepšit kondici (káva zvyšuje hladinu adrenalinu a tím i výkon)

Pití kávy zároveň může mít pozitivní vliv na činnost jater a zmírňovat riziko rozvoje cukrovky.

Negativní účinky kávy

V mnoha ohledech může mít káva velmi pozitivní vliv na lidský organismus, musí však být konzumována v optimálním množství, které zahrnuje maximálně 2-4 šálky denně. Konzumujete-li kávu denně ve větších dávkách nebo při zvýšeném stresu nárazově dávky zvyšujete, může být její efekt opačný. Ve velkém množství kofein může zapříčinit nespavost, zvýšená hladina adrenalinu pak působí negativně na krevní oběh a může dojít k výraznému zvýšení produkce žaludečních kyselin, které narušují žaludeční stěny. V konečnem důsledku tak navyšování množství konzumované kávy vede k únavě a letargii. Proto je nutné kávu vždy pít s mírou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit