Elektronická dálniční známka – co všechno se změní a na co si dát pozor

Od 1.1.2021 jsou v platnosti elektronické dálniční známky (e-známky), které mají nahradit zavedený systém nalepovacích etiket. Elektronické dálniční známky je možné zakoupit již od začátku minulého měsíce a v podstatě kopírují podmínky a pravidla používání klasických dálničních známek, mění se především doba jejich platnosti navázaná na definovaný termín začátku platnosti. Na co všechno se tedy při používání nového typu dálničních známek připravit?

Způsob nákupu dálniční známky

Asi největší změnou vůči klasickým nálepkám je u elektronické dálniční známky variabilita jejího pořízení. Vedle běžných míst, kde bývala k dostání, tedy na poštách či pumpách je nyní možné vše vyřídit prostřednictvím aplikace či webových stránek na počítači nebo v chytrém telefonu. Také platbu za známku lze provést jak hotově, tak elektronicky, a to buď bankovním převodem nebo přes platební bránu. Výhodou je tak nově možnost zvolit odloženou platbu i začátek platnosti známky, která není omezena jedním kalendářním rokem nebo konkrétním měsícem, a to při nákupu jakýmkoliv způsobem.

Cena a platnost e-známek

Suma, kterou motoristé využívající dálnic za novou známku zaplatí, je stejná jako v předešlém roce. Známky lze rovněž koupit ve všech třech variantách, tzn. jako celoroční, měsíční či desetidenní, se sníženou eko sazbou pro vozidla využívající alternativní CNG pohon, elektromobily a hybridy mohou na české dálnice bez poplatků. Platnost známky je dána připsáním platby za ni na účet vystavitele a zvoleným datem začátku platnosti. Při zadávání je možné zvolit jakékoliv datum začátku platnosti se zpožděním až 90 dnů od zadání/platby, konkrétní datum začátku platnosti je uvedeno na potvrzení o zaplacení, které je doručeno buď elektronicky nebo na příslušné místo, kde byla známka fyzicky zakoupena včetně přesného termínu konce platnosti (u roční je to vždy datum předcházející datu začátku platnosti v následujícím roce).

Na co si dát pozor při koupi elektronické dálniční známky a s čím počítat

Stejně jako nálepky, i elektronické dálniční známky jsou nepřenosné, tzn. zůstávají platné na SPZ konkrétního automobilu po celou dobu. Koupíte-li si nový vůz, je nutné pořídit také novou známku. Podaří-li se vám při zadávání SPZ udělat chybu, je možné stornování či změnu provést do 15 minut při nákupu v některém z obchodních míst, při elektronickém zadávání s okamžitou platností nelze již žádné změny provést (pouze v případě, že nákup byl proveden s odloženou platností), proto je nutné dávat veliký pozor, aby všechny zadané údaje byly správně. Obdobně jako ekologické elektrické vozy a hybridy, i vozy sloužící k převozu ZTP osob jsou při vstupu na dálnici osvobozeny od poplatků, podmínkou uplatnění tohoto práva je však skutečný převoz postižené osoby, která se může prokázat příslušným průkazem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit