Dopaminový detox aneb restart mozku

Hormon, který je přímo zodpovědný za naše pocity radosti. Motivuje nás a odměňuje. Nicméně v dnešní době se s ním nakládá velmi neefektivně. Dopamin ještě nikdy nebyl tolik zneužívaný, jako v dnešní době. Proto pro vás máme dopaminový detox!

Neefektivita krátkodobého potěšení

Dopamin se uvolňuje při spoustě aktivit. Nejčastěji se s ním můžeme setkat po dobře odvedené práci nebo sportovním výkonu.

V dnešních dnech si ale mnoho lidí dodává dopamin do těla různými umělými cestami. Lidé na něm získávají čím dál, tím větší závislost.

Z aktivit, které přispívají k umělému dávkování dopaminu do těla, můžeme jmenovat třeba projíždění sociálních sítí nebo pumpování nadměrného množství cukru do lidského těla.

Ovšem mezi nejvíce nezdravé dávky tohoto hormonu patří nekonečné sjíždění seriálů a filmů, ke kterým se dnes každý dostane díky pár kliknutím. V neposlední řadě lze zmínit pornografické materiály. Ty mají nejen špatný vliv na plodnost člověka, ale zároveň vás jejich sledování nutí neustále zvyšovat dávky.

Problém a řešení

Je to jednoduché. Tyto malé, zato časté dávky dopaminu snižují naší citlivost na něj. To znamená, že aktivity, které nás dlouhodobě naplňují, vyměníme spíš za aktivity, díky kterým získáme obrovské množství dopaminu, ale jen na krátký časový úsek.

Nerozvíjíme svůj potenciál, místo toho soustřeďujeme svou energii na méněhodnotné věci. A ke konci se stejně cítíme nenaplnění a bez energie.

Tento problém můžeme elegantně vyřešit pomocí dopaminového detoxu. Místo nervozity a napěti získáme klid a vyváženost, začneme se angažovat ve věcech, které nám přináší dlouhodobé potěšení.

Zásady detoxu

Vyhraďte si na tento typ detoxikace minimálně dva dny. Ideální je víkend. Zbavte se veškerých prostředků, díky kterým rušíte svou pozornost. Pokud jste na dopaminu extrémně závislí, tak se připravte na víkend plný nudy. Ale věřte, pomůže to!

  • Vypněte

Vypnout musíte nejen sebe, ale také všechnu elektroniku, která je u vás doma. Nic vás nesmí vyrušovat. Mohlo by to zhatit snažení o detox.

Vypněte svou elektroniku – mobil, počítač a televizi. Během víkendu nic z toho nezapínejte.

  • Meditujte v tichu

Ticho a meditace jsou během detoxu povoleny z prostého důvodu. Mají ozdravný vliv na naši pozornost a máme možnost strávit víkend jen se svými myšlenkami.

Díky takto strávenému víkendu se dočkáte zvýšené dávky kreativity, energie a celkově blahodárného vlivu.

  • Žádné aktivity, které by vás mohly upokojit

Ideálně byste neměli provozovat žádnou z aktivit, které nám přinášejí dávky dopaminu. To ve zkratce znamená žádné cvičení, poslouchání hudby, čtení a sexu. Někteří extrémní praktikanti tohoto půstu říkají, že byste dokonce neměli požívat nic jiného než vodu, protože i jídlo vás svým způsobem odměňuje.

Ano, zní to jako příšerná nuda, ale tělo a mozek vám za ní poděkuje.

  • Procházka

Aktivita, která má velmi blahodárný vliv na organismus. Strávíte díky ní chvíli o samotě a pouze se svými myšlenkami. To je přesně cíl dopaminového půstu. Můžete si procházkou pěkně zkrátit dobu, kterou byste jinak během detoxu museli strávit doma.

. . .

Ano, vše to zní jako pravé sebemrskačství. Není to tak. Díky tomuto půstu získáte mohutné návaly energie, už je z pouhého rozhovoru s ostatními lidmi. Vrátíte se do svých dětských let, během kterých jste byli tak moc zvídaví a otevření. Všechny drobné aktivity, jako třeba čtení nebo poslech hudby vám najednou vykouzlí úsměv na tváři.

Nevěříte? Zkuste sami a uvidíte!

Autor textu: Jakub František Koudar


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit