Dějiny olympijských her

Víte kdy a kde vznikly olympijské hry? Co znamenají? Jak se dějiny sportu prolínaly s velkou historií? A jaké příběhy olympijské hry napsaly?

Novodobé olympijské hnutí založil na konci 19. století francouzský učitel Pierre de Coubertin. Ale myšlenka olympismu je mnohem starší. V době, kdy baron Coubertin svolával první olympijský kongres, pracovali ve starověké Olympii němečtí archeologové.

Antické olympiády

Starořecké sportovní slavnosti se nekonaly jen v Olympii. Ale ty olympijské dosáhly největšího věhlasu. Sjížděli se na ně sportovci z celého řeckého světa. Zde se tvořila řecká národní identita. Není ale bez zajímavosti, že oproti dnešním hrám konaným pod heslem „Rychleji, výše, silněji – společně“ ty antické zdaleka nezahrnovaly celou společnost. Ženy, otroci a cizinci – barbaři – pro ně nebylo v soutěžích místo.

Novodobé olympiády

To zakladatelé olympiád nové doby chtěli naučit sportovat mládež celého světa. Přispět k výchově nejen tělesné, ale i duševní. Stejně jako všechny krásné myšlenky, také tu olympijskou v dějinách lidé využívali ke svým cílům.

Olympijské hry a politika

Olympijské hry v Londýně v roce 1908 poznamenalo nacionalistické běsnění, které předcházelo první světové válce. V Berlíně se roku 1936 nacisté ukazovali jako mírumilovná společnost, kterou zbytečně okolí démonizuje. Na hrách roku 1956 si maďarští vodní pólisté v bazénu vyřizovali účty se sovětskými okupanty. Před hrami roku 1980 si se svým soupeřem ve studené válce vyřizovaly prostřednictvím bojkotu účty Spojené státy americké. A Sověti jim o 4 roky později opláceli stejnou mincí. Ve všech případech (snad kromě toho maďarského krvavého vodního póla) byli sportovci jen loutkami v rukou politiků. Stejně jako při všech jiných bojkotech olympijských her.

Olympijské hry a technika

Olympijské hry víc než politika utvářely pokroky v technice. Umělý sníh závratně proměnil zimní sportovní klání. Dokud byli organizátoři závislí na přírodě, řídily se hry heslem „sníh nad zlato.“ V roce 1964 v Innsbrucku nosili rakouští vojáci sníh na prudký svah ručně. A když konečně umělý sníh do dějiště her dorazil – roku 1980 do amerického Lake Placid, byla z něj taková senzace, že si ho fanoušci vozili domů v plechovkách.

Jaká je ta vaše olympiáda?

Velké sportovní akce patří k historické paměti generace, která je zažila. Každý máme tu svou olympiádu. Zamyslete se, jaká je ta vaše?

Pochopte dějiny olympiády

A pokud se chcete o dějinách olympiád dozvědět víc, přečtěte si ebook Pochopte dějiny olympiády od historičky Barbory Jiřincové. Koupit si ho můžete na webu pochopte-dejiny.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 300 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit