Cestování za jarními svátky: Tradice, oslavy a kouzlo Velikonočních ostrovů

Jarní svátky nepochybně patří mezi nejmilejší období v roce mnoha lidí. Po celém světě se tu a tam konají rozmanité slavnosti a lidové obyčeje spjaté s tou nejkrásnější dobou. Mezi nejoblíbenější destinace, kam se lidé rádi vypraví na Velikonoce, bezpochyby náleží Velikonoční ostrovy.

Tyto maličké korálové atoly ležící v Tichém oceánu prosluly nejen svými obřími sochami Moai, ale rovněž svými jedinečnými velikonočními tradicemi, sahajícími hluboko do polynéské mytologie. Zdejší obyvatelé o svátcích rádi pořádají hlučné průvody, při nichž nesou sochy svých předků a tančí za zpěvu bubínků a veselých písní.

Sluncem zlitá písečná pobřeží se mění v místa přátelského setkávání, kde se lidé radují ze společně prožitých chvil a kde zní smích, radostný hlahol a příjemné rozhovory. Zde se každý cítí jako součást široké rodiny a ponořen v atmosféře celkové pohody a radosti ze života. Velikonoční ostrovy tak i v dnešní uspěchané době dokáže člověka úplně uchvátit a přenést ho do jiného světa.

Historie velikonočních ostrovů

Velikonoční ostrovy jsou součástí Chile a leží v Tichomoří, zhruba tři tisíce sedm set kilometrů od pevninského Chile. Ostrovy objevili evropští mořeplavci v roce 1722, ovšem místní obyvatelé, známí jako Rapa Nui, zde žili již mnoho let předtím. Rapa Nui jsou považováni za polynéský národ, byť přesné kořeny tohoto lidu nejsou zřejmé.

Ostrov je nejznámější pro obří sochy Moai, vytesané ze sopečného kamene a vztyčené na mnoha místech ostrova. Tyto dvacetimetrové kolosy váží až 75 tun. Jejich přesný účel zůstává nejasný, přesto je zřejmé, že mnoho soch stálo na počest zemřelých předků.

Sochy se vyznačují kamennou tváří, širokým čelem a plochým nosem, který připomíná latinskoamerických kamenných kouřových desek. Mimořádnou monumentalitou vtiskávají do mysli představu o řádu a moci vládnoucí elity. Jejich enigmatické pojetí stále zůstává zdrojem fascinace, spekulací i vědeckých studií, a tyto cizokrajně působící sochy jakoby poodhalily část zapomenuté historie Velikonočních ostrovů.

Velikonoční tradice na ostrovech

Velikonoční tradice na ostrovech jsou mimořádně svébytné a mají vlastní neobyčejný význam. Oslavy Velikonoc na ostrovech, nazývané Tapati Rapa Nui, probíhají v února a březnu. Soustředí se na tradiční zvyky a aktivity Rapa Nui, včetně tance, zpěvu, konkurenceschopných turnajů a dalších akcí.

Nejvýznamnější ze slavností je závod na tradičních kanoe, konaný na pláži Anakena. Závod trvá několik dní a je neuvěřitelně sledován a respektován Rapa Nui. Další tradicí je běh bosých běžců kolem soch Moai. Tento mimořádně náročný způsob pohybu po ostrově byl vždy považován Rapa Nui za zkoušku odvahy.

Dalším fascinujícím zvykem jsou zpěvy a tance. Rapa Nui mají bohaté hudební a taneční dědictví, které se obvykle projevuje na oslavách Tapati Rapa Nui. Tance jsou doprovázeny hudbou hranou na tradiční nástroje, jako jsou flétny a bubny. Tanečníci jsou oblečeni do tradičních krojů, jejichž motivy se opírají o přírodu a historii ostrova.

Kromě tradičních obřadů se během Velikonoc setkávají Rapa Nui se svými blízkými k oslavám a rituálům. Nezanedbatelnou součástí Velikonočních oslav jsou hostiny, které zahrnují typická jídla, jako je například Moai – pokrm připravovaný z masa a banánových listů, vařený pod zemí.

Tento podivuhodný svět cizokrajných zvyků odkrývá část zapomenuté historie Velikonočních ostrovů. Jeho pestrost a jedinečnost vtiskává do paměti představu o pozoruhodné kultuře Rapa Nui.

Turistické atrakce na ostrovech

Kromě tradičních slavností je Velikonoční ostrov též vysoce populární turistickou destinací. Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou maličké a izolované, nabízejí turistům bezpočet příležitostí k prohlédnutí různorodých historických a kulturních památek.

Nejslavnější atrakcí bezesporu jsou sochy Moai, roztroušené všude po ostrově a považované za jednu z nejvýznamnějších historických zajímavostí světa. Vytyčeno je mnoho turistických stezek vedoucích kolem soch, umožňujících objevovat jejich tajemství a dávnou historii.

Další turistickou lákadlem jsou ostrovní pláže, jako je například Anakena, jedna z nejkrásnějších pláží planety. Zde se turisté mohou kochat modří Tichého oceánu a opalovat na bílém písku.

Samotná ostrovní příroda útočí na smysly hravostí a exotikou. Tvary krajiny jsou zde nebývale malebné, pobřeží podmanivé, zelené kopce bujné. Oáza klidu plná tajů. Není divu, že tato země záhad zaujala obdivovatele z celého světa.

Velikonoční ostrov představuje pro turisty nevídanou příležitost k poznání jedinečné kultury. Je místem, kde se dávají dohromady dávné mýty s dnešním životem, kde se snoubí tradice s čistou přírodou koutku ztraceného ve vlnách Tichého oceánu. Místo oním záhadným a kouzelným, které záhy zapadá v zapomnění a lze jej objevovat pouze jednou.

Tipy pro cestování na Velikonoční ostrovy

Pokud se chystáte Velikonoční ostrovy navštívit, pamatujte na několik důležitých věcí. Ostrovy jsou malinkaté a turistické stezky místy velmi úzké, opatrnost je tudíž namístě. Rovněž dodržujte základní pravidla ochrany přírody, jako zákaz krmení zvířat či vstupu na některé pláže.

Cestování po ostrovech je izolované, zásoby i služby jsou omezené, proto si s sebou vezměte vše potřebné, včetně dostatečného množství vody a jídla.

Při plánování cesty na Velikonoční ostrovy pamatujte, že sezóna se zde liší od většiny destinací. Nejlepší období k návštěvě ostrovů a k prohlídce památek je na jaře, od září do listopadu, kdy jsou teploty příjemné a obvykle je méně turistů. Letní měsíce od prosince do března jsou vhodné pro koupání v oceánu, avšak pláže s pískem jsou na ostrovech vzácné. Mějte na paměti, že na ostrovech jsou zásoby a služby omezené, proto si s sebou vezměte vše potřebné, včetně dostatečného množství vody a potravin.

Ostré skály, bujná zeleň, bílé pláže i modré moře – ostrov nabízí rozmanité krásy. Jen s opatrností a úctou. Záludné útesy, nebezpečné eroze i přívalové vlny si žádají respekt.

Unikátní sochy Moai a mýty kolem jejich původu budí obdiv. Signifikantní symbol ostrova, jeho minulost dávno zapadající ve mlze věků.

Svérázné oslavy a obřady, písně i tance Rapa Nui prozrazují poklad zdejší kultury. Způsob života, jenž zanechal stopu tisíce let.

Velikonoční ostrov vybízí ke snění, ke ztišení i objevování. Je místem, kde mytologie splývá s dneškem. Kouzelná země záhad, jakou lze zakusit pouze jednou. Připravte se tedy patřičně a vydejte se na cestu. Čekají na vás nevídané zážitky, jež navždy změní váš pohled na svět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit