Bio a naturální víno – už jste ho vyzkoušeli?

Už jste slyšeli o bio, biodynamických a naturálních vínech? Někdo je miluje, někdo zatracuje. A není to rozhodně žádný moderní výkřik. Co jsou tedy vlastně zač?

Asi se shodneme na tom, že víno by mělo být především kvalitní. A to, že je bio nebo přírodní, ještě neznamená, že je kvalitní. Nenechte se proto ošálit, pokud vám někdo bude tvrdit opak s tím, že tomu nerozumíte.

Co je bio víno?

U bio vína se jak při pěstování na vinici, tak při výrobě ve sklepě používají výhradně přírodní prostředky. Najdete mezi nimi jak vína bílá, tak vína červená.

Co se týká jejich chuti, nemusíte se bát ničeho netypického nebo dokonce divokého. Často jsou to naopak právě vína čistá, ovocná a komplexní, která krásně vystihují své místo původu. Nezřídka zaujmou i konzervativní milovníky vína. Není tedy na místě se něčeho obávat. Kromě toho, že vám rozhodně budou chutnat, vás jistě při jejich vychutnávání pozdvihne i pocit, že děláte něco dobrého pro naši planetu a přírodu.

Jaké je biodynamické víno?

Kromě toho, že se stejně jako u bio vína ve vinici a ve sklepě používají pouze přírodní prostředky, se navíc u biodynamického vína snaží vinaři obnovit život a rovnováhu v půdě. Své práce na celém průběhu pěstování i zpracování vína se navíc snaží sladit s lunárním cyklem. Nejde tedy jen o víno, přírodu a ekologii, ale i o jakousi filozofii a respekt k půdě a přírodnímu cyklu.

Co se skrývá pod pojmem naturální víno?

Naturální vína se také pěstují a zpracovávají ekologickým způsobem, avšak nedrží bio certifikát. Tato vína jsou často divočejších chutí i vůní. Můžeme narazit například na vína oranžová či vína vznikající v hliněných nádobách kvevri zakopanými v zemi. Vína mají často nízký až žádný obsah oxidu siřičitého.

Pokud se chystáte ochutnat některé z naturálních vín, je třeba se dopředu připravit a očekávat určitou jinakost. To však neznamená, že se necháte opít rohlíkem a budete vychvalovat víno nekvalitní. Ano, víno očekávejte jiné a netradiční, ale rozhodně nesmí být nekvalitní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit