Aktivní vitamin A retinol pro mladistvou pleť

Péče o pleť je základem nepřetržité krásy a mládí. Plně prokrvená, hydratovaná a náležitě ošetřovaná pleť je zárukou svěžího a radostného vzhledu bez vážných známek stárnutí i nepříznivého prostředí. Mezi velmi účinné přírodní pomocníky v anti-age péči o pleť patří retinol, neboli vitamin A. Jeho aktivační prostředí v podmínkách kůže vede k příjemnému omlazení a zjemnění pleti až do hloubky.
Retinol je vůbec nejúčinnější forma vitaminu A, prokazatelně napomáhá odstranění drobných vrásek a jizev, posiluje kolagenové vlákna, zvyšuje buněčnou obnovu, stimuluje krevní oběh, zklidňuje záněty a zvyšuje elastičnost pokožky. Jak je však retinol účinný? A jak je důležité ho aplikovat v optimální míře pro dosažení žádoucích efektů, aniž by bylo poškození pleti? Na tyto otázky bude následující článek odpovídat z pohledu aktuálních poznatků.
Co je retinol a jak omlazuje pleť
Retinol je alfa hydroxy kyselina retinoidu. Retinoidy jsou deriváty vitaminu A, který je nezbytný pro správné fungování očí, kůže, buněčného dělení a reprodukci. Retinol je popisován jako „zlatý standard“ mezi anti-age přípravky pro pleť.
Retinol je jednou z nejúčinnějších látek pro stimulaci kolagenu, který dodává kůži pružnost a zmírňuje vzhled jizev a vrásek. Účinkuje tak, že zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce. Podporuje obnovu buněk a pomáhá jim zbavit se odumřelých buněk. Dále zlepšuje průtok krve s dostatečnou okysličením pleti.
Vlastnosti a účinky
Hlavní účinky retinolu jsou:
- Zmírnění vrásek
- Podpora syntézy kolagenu
- Stimulace buněčné obnovy
- Omlazení pleťového povrchu a zjemnění
- Zvýšení elasticity pleti
- Regulace produkce melaninu pro vyrovnanější tón pleti
Retinol také reguluje funkci mazových žláz, zklidňuje záněty a podporuje hojení drobných poranění či akné. Tyto účinky vedou k celkově mladistvějšímu vzhledu pokožky.
Dostupnost a použití
Retinol je dostupný v různých koncentracích v krémech a sérech na pleť v lékárnách nebo kosmetických obchodech. Obvykle se doporučuje začít s nižší koncentrací 0,3 – 0,5 % a postupně zvyšovat.
Retinol je třeba aplikovat večer, protože je citlivý na světlo. Je vhodné začít 1x týdně a postupně zvyšovat na 1-2x týdně nebo každý denní podle typu pleti. Kůže si na retinol postupně zvyká, může se objevit začáteční podráždění nebo suchost.
Retinol by se neměl používat společně s ošetřením obsahujícím glykoly nebo kyselinu salicylovou, protože může snižovat jeho účinek. Také by se měl vyhnout používání ve dne a vystavení slunci v prvních 24 hodinách po jeho aplikaci.
Správně používaný retinol je vysoce účinný prostředek k omlazení pleti a obnovení elastických vlastností kůže.
Jak retinol redukuje vrásky a zpomaluje stárnutí pleti
Působení retinolu na buňky pokožky
V první řadě působí retinol na buňky dermální vrstvy kůže, kde stimuluje fibroblasty k produkci kolagenu a elastinu. Tato buňková aktivita vede k uvolňování zapuštěných vrásek a částečné regeneraci buněčné matrice.
Retinol dále aktivuje keratinocyty stratum basale, tedy buňky spodní vrstvy epidermis. To zapříčiňuje zvýšené buňkové dělení a odumírání rohovitých buněk, čímž se zrychluje obnova povrchové vrstvy pleti.
Obě tato působení retinolu jsou základem pro omlazení struktury vrstev pokožky.
Podpora tvorby kolagenu a elastinu
Hlavním mechanismem je podpora syntézy kolagenu a elastinových vláken. Retinol stimuluje fibroblasty, aby produkovaly nová kolagenová vlákna, která dávají pleti pružnost a hustotu. Stimuluje také tvorbu elastinu, který udržuje kožní strukturu na správném místě.
To vede ke zvýšení elasticity a pevnosti kůže, zmírnění tvorby jizev a odbourání existujících vrásek. Studie prokázaly, že pravidelné používání retinolu po dobu několika měsíců výrazně snižuje objem vrásek několika typů.
Vliv na texturu a barvu pokožky
Retinol aktivuje buňky bazální vrstvy epidermis, čímž podporuje obnovu povrchové vrstvy kůže. To se projevuje zjemněním textury pleti a vyrovnanějším odstínem.
Navíc zpomaluje produkci melaninu v melanocytech, které se podílejí na zabarvení pleti. Mírné potlačení tvorby melaninu zvyšuje světlé odstíny pleti a potlačuje vznik pigmentových skvrn.
Důležitost prevence a pravidelnosti používání
Pro maximální efekt je důležité začít s používáním retinolu včas, ideálně již od 25 let věku. Můžete tak působit preventivně proti vzniku vrásek a stárnutí pokožky.
Pravidelná aplikace retinolu 2x týdně či denně stabilizuje jeho účinky a zabraňuje časné regresi předchozích změn. Proto je doporučováno užívání retinolu po dlouhou dobu pro udržení mladistvé pleti, nejen pro dočasné omlazení.
Jak začít s používáním retinolu bez vedlejších účinků
Výběr vhodného produktu s retinolem
Pro začátek je nejlepší zvolit krém nebo sérum s nízkou koncentrací retinolu kolem 0,3 %. Nano preparáty s mikročásticemi retinolu jsou dobře stravitelné. Dále se vyhněte produktům s obsahem glykolů, parabenů aj.
Postupné zvykání pokožky na retinol
Retinol se doporučuje začít aplikovat 1x týdně v nízké koncentraci, samozřejmě večer. Při každém dalším použití nechejte pokožce co nejvíce času na zotavení. Až po cca 2 týdnech můžete používat 2x týdně.
Doporučené dávkování a četnost aplikace
Postupně navyšujte až na denní používání. Důležité je dávkovat podle citlivosti pleti. Pro citlivou 2x týdně, pro normální 1-2x denně a pro tužší až 2x denně.
Možné vedlejší účinky a jak s nimi pracovat
Na začátku může být kůže suchá, podrážděná nebo se objeví akné. Pomůže redukce na 1x týdně, hydratace, použití SPF a odpočinek pleti. V případě zátěže je lepší retinol pozastavit.
Postupným zvykáním pokožky se vedlejší účinky zmírní. Kůže si zvykne po cca 2-3 měsících pravidelného užívání. Pak už retinol funguje jen pozitivně.
Kombinace retinolu s dalšími látkami pro maximální účinek anti-age péče
Jak kombinovat retinol s kyselinami a dalšími aktivními složkami
Retinol funguje nejlépe v synergii s dalšími antioxidantními a pro-kolagenovými látkami. HDL kyselina hyaluronová, glukosaminy, alfa-lipoová kyselina nebo glykoly činí pleť hydratovanější a připravenější na vstup retinolu.
Kyseliny, především AHAs i BHAs napomáhají odumírání rohovitých buněk a zvyšují sílu retinolu. Doporučuje se však je rozdělit do samostatných produktů pro nezávislé působení.
Doporučené rutiny péče o pleť s retinolem
Základem by mělo být důkladné očištění pomocí gelu, abyste odstranili špínu i mrtvé buňky blokující retinol. Poté sérum s retinolem.
Poté naneste hydratační sérum s pro-kolagenovými peptidy a polysacharidy pro optimální vstup retinolu. Nakonec ve dne se doporučuje retinol „uzamknout“ SPF krémem.
V noci místo SPF použijte hydratační nebo ošetřující krém. Dále se doporučuje 1x týdně použít peelovací nebo exfoliační produkt obsahující AHA nebo BHA kyseliny.
Díky kombinaci retinolu s hydratací, SPF a exfoliací můžete maximalizovat jeho účinky na stárnutí pleti. Hydratovaná a čistá pleť lépe regeneruje.