4 způsoby využití rýmovníku

Všestranná léčivá rostlinka extrémně nenáročná na pěstování. Toť rýmovník – úžasný pomocník, kterého lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Krom léčivých účinků pomáhá zahánět mouchy a komáry. Původem je z Austrálie. Pojďme si nastínit pár způsobů využití.

Rýmovníkový čaj

Listy rýmovníku jsou přírodním zdrojem vitamínu C, A a E a mají protizánětlivé účinky, takže jsou skvělým pomocníkem při ucpání dýchacích cest, rýmě a celkovému nachlazení. Utrhneme pár listů rýmovníku a řádně ho omyjeme. Poté zalijeme převařenou, mírně zchladlou vodou a necháme osm minut louhovat. Dle chuti dosladíme medem a pijeme co nejteplejší.

Inhalace

Chlupaté listy rýmovníku stačí pouze promnout mezi prsty a hned pocítíme jeho pronikavou vůni, podobnou mátové, jen o něco výraznější. Při ucpaných dutinách může rýmovník velmi ulevit – stačí utrhnout list, promnout mezi prsty a vložit do kapesníku, který následně inhalujeme dle potřeby. Radikálnější způsob je vytvoření rýmovníkového odvaru. Vroucí vodu nalijeme do hrnce, přidáme listy rýmovníku, které nejdříve natrháme pro větší účinnost. Následně držíme hlavu nad hrncem (pro větší intenzitu dáme přes hlavu ručník) a inhalujeme.

Rýmovníkový sirup

Na rýmovníkový sirup už je třeba více listů, je dobré o něm tedy uvažovat ve chvíli, kdy se váš rýmovník rozroste. Zhruba 30 listů rýmovníku zalijeme litrem vody, přidáme 2 citróny nakrájené na kolečka a necháme 24 hodin louhovat. Pak nálev zcedíme, do vody přidáme 1 kg cukru a vaříme, dokud nedosáhneme sirupové konzistence. Požíváme jako prevenci před nachlazením či jen tak na chuť.

Na rány

Rýmovník je též skvělým pomocníkem při léčení nejrůznějších vnějších poranění. Stačí omýt půl hrnku lístků, opět zalít převařenou, mírně zchladlou vodou. Zcela chladným nálevem můžeme potírat různé rány, modřiny, včetně ekzému. Větší rány můžeme na noc zabalit.

Autor článku: Vendula Stará


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Také by se vám mohlo líbit